יום שישי , מאי 24 2024
heen
דף הבית / תשובות לשאלות כלליות / איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה? האם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?

איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה? האם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?

איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה ? האם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?

איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה ? האם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?. לא מעט אנשים שואלים שאלה זו היות שרגילים לשמוע את המשפט הזה: “דרך ארץ קדמה לתורה”. הרבה אנשים לא יודעים מהיכן לקוח הציטוט הזה. יש שחושבים שזהו פסוק מהתנ”ך.

כתוב בילקוט שמעוני: ”לשמור את דרך’ זו דרך הארץ, מלמד שדרך ארץ קדמה לעץ החיים, ואין עץ אלא תורה, שנאמר ‘עץ חיים היא.” (ילקוט שמעוני בראשית פרק ג)

אין פסוק בתורה “דרך ארץ קדמה לתורה”.

אבל בהחלט מוצאים בספר התנ”ך את העקרון שאין ערך בעיני אלוהים לטקסיות דתית מצד אדם שאינו מוסרי על פי קנה המידה של אלוהים.

אפשר לקרוא למשל בישעיה פרק א’: ”  10 שִׁמְעוּ דְבַר־יְהוָה קְצִינֵי סְדֹם; הַאֲזִינוּ תּוֹרַת אֱלֹהֵינוּ עַם עֲמֹרָה׃ 11 לָמָּה־לִּי רֹב־זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה, שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים; וְדַם פָּרִים וּכְבָשִׂים וְעַתּוּדִים לֹא חָפָצְתִּי׃ 12 כִּי תָבֹאוּ, לֵרָאוֹת פָּנָי; מִי־בִקֵּשׁ זֹאת מִיֶּדְכֶם רְמֹס חֲצֵרָי׃ 13 לֹא תוֹסִיפוּ, הָבִיא מִנְחַת־שָׁוְא, קְטֹרֶת תּוֹעֵבָה הִיא לִי; חֹדֶשׁ וְשַׁבָּת קְרֹא מִקְרָא, לֹא־אוּכַל אָוֶן וַעֲצָרָה׃ 14 חָדְשֵׁיכֶם וּמוֹעֲדֵיכֶם שָׂנְאָה נַפְשִׁי, הָיוּ עָלַי לָטֹרַח; נִלְאֵיתִי נְשֹׂא׃ 15 וּבְפָרִשְׂכֶם כַּפֵּיכֶם, אַעְלִים עֵינַי מִכֶּם, גַּם כִּי־תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ; יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ׃ 16 רַחֲצוּ הִזַּכּוּ, הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם מִנֶּגֶד עֵינָי; חִדְלוּ הָרֵעַ׃ 17 לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ; שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה׃ “

גם בישעיה פרק נח’ כתוב: “3 לָמָּה צַּמְנוּ וְלֹא רָאִיתָ, עִנִּינוּ נַפְשֵׁנוּ וְלֹא תֵדָע; הֵן בְּיוֹם צֹמְכֶם תִּמְצְאוּ־חֵפֶץ, וְכָל־עַצְּבֵיכֶם תִּנְגֹּשׂוּ׃ 4 הֵן לְרִיב וּמַצָּה תָּצוּמוּ, וּלְהַכּוֹת בְּאֶגְרֹף רֶשַׁע; לֹא־תָצוּמוּ כַיּוֹם, לְהַשְׁמִיעַ בַּמָּרוֹם קוֹלְכֶם׃ 5 הֲכָזֶה, יִהְיֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ, יוֹם עַנּוֹת אָדָם נַפְשׁוֹ; הֲלָכֹף כְּאַגְמֹן רֹאשׁוֹ, וְשַׂק וָאֵפֶר יַצִּיעַ, הֲלָזֶה תִּקְרָא־צוֹם, וְיוֹם רָצוֹן לַיהוָה׃ 6 הֲלוֹא זֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ, פַּתֵּחַ חַרְצֻבּוֹת רֶשַׁע, הַתֵּר אֲגֻדּוֹת מוֹטָה; וְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים, וְכָל־מוֹטָה תְּנַתֵּקוּ׃ 7 הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת; כִּי־תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם׃ 8 אָז יִבָּקַע כַּשַּׁחַר אוֹרֶךָ, וַאֲרֻכָתְךָ מְהֵרָה תִצְמָח; וְהָלַךְ לְפָנֶיךָ צִדְקֶךָ, כְּבוֹד יְהוָה יַאַסְפֶךָ׃ 9 אָז תִּקְרָא וַיהוָה יַעֲנֶה, תְּשַׁוַּע וְיֹאמַר הִנֵּנִי; אִם־תָּסִיר מִתּוֹכְךָ מוֹטָה, שְׁלַח אֶצְבַּע וְדַבֶּר־אָוֶן׃ 10 וְתָפֵק לָרָעֵב נַפְשֶׁךָ, וְנֶפֶשׁ נַעֲנָה תַּשְׂבִּיעַ; וְזָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹרֶךָ, וַאֲפֵלָתְךָ כַּצָּהֳרָיִם׃”

אז ברור מעל כל צל של ספק שאלוהים רואה את ההתנהגות המוסרית של האדם כחשובה יותר מהתנהגותו הדתית/טקסית.

יש השואלים כתירוץ: איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה? והאם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?

זאת אומרת שיש אנשים שרוצים להתחמק מלקיים את מצוות אלוהים ולכן מחפשים להם כל מיני תירוצים ונימוקים אשר יצדיקו את חוסר ציותם למצוות אלוהים. אך אלוהים לא אמר לא לקיים את מצוותיו, הוא רק אמר שאין ערך לקיום מצווה טקסית אם אינך מקיים את המצוות המוסריות. אז לא ניתן להשתמש בפתגם זה כתירוץ.

יש השואלים בכנות: איפה כתוב דרך ארץ קדמה לתורה? האם כתוב בתורה: דרך ארץ קדמה לתורה?

יש אנשים אשר פשוט לא מכירים את ספר התנ”ך ולכן שואלים שאלה זו ויש אשר מאוד מאוכזבים מהתנהגות של אנשים דתיים ולכן שואלים את עצמם: היכן דרך הארץ של הדתיים האלה?

מה כתוב בספר הברית החדשה על כך?

המשיח ישוע אמר בבשורת לוקס פרק יא’ כתוב: “42 אוֹי לָכֶם הַפְּרוּשִׁים, כִּי נוֹתְנִים אַתֶּם מַעֲשֵׂר מִמִּנְתָּה וּפֵיגָם וּמִכָּל יֶרֶק, וּמַזְנִיחִים אֶת הַמִּשְׁפָּט וְאֶת אַהֲבַת אֱלֹהִים. אֶת אֵלֶּה הָיָה צָרִיךְ לַעֲשׂוֹת וְאַף אֶת הָאֲחֵרִים לֹא לְהַזְנִיחַ.”

אז ברור שרצון אלוהים הוא שהאדם יחיה חיים מוסריים ולא יסתפק בחיים של טקסים.

ראה גם

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת? – איפה כתוב בתורה לשמור את השבת?

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת? – איפה כתוב בתורה לשמור את השבת? איפה כתוב …