יום ראשון , מאי 19 2024
heen
דף הבית / תשובות לשאלות כלליות / האם אלוהים אוהב את הגויים ? האם הוא שונא אותם?

האם אלוהים אוהב את הגויים ? האם הוא שונא אותם?

האם אלוהים אוהב את הגויים ? האם הוא שונא אותם?

האם אלוהים אוהב את הגויים ? האם הוא שונא אותם? – שאלה זו יכולה לנבוע מהעובדה שאלוהים בחר בעם ישראל מכל העמים. אם אלוהים בחר בעם ישראל והוא אוהב את עם ישראל, אז כנראה שהוא שונא את שאר העמים, הגויים?

על מנת להשיב על שאלה זו עלינו לפנות לספר התנ”ך כדי לראות מהו יחסו של אלוהים לגויים.

בספר בראשית פרק כב’ כתוב: “16 וַיֹּאמֶר בִּי נִשְׁבַּעְתִּי נְאֻם־יְהוָה; כִּי, יַעַן אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת־הַדָּבָר הַזֶּה, וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת־בִּנְךָ אֶת־יְחִידֶךָ׃ 17 כִּי־בָרֵךְ אֲבָרֶכְךָ, וְהַרְבָּה אַרְבֶּה אֶת־זַרְעֲךָ כְּכוֹכְבֵי הַשָּׁמַיִם, וְכַחוֹל אֲשֶׁר עַל־שְׂפַת הַיָּם; וְיִרַשׁ זַרְעֲךָ, אֵת שַׁעַר אֹיְבָיו׃ 18 וְהִתְבָּרֲכוּ בְזַרְעֲךָ, כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ; עֵקֶב אֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ בְּקֹלִי׃”

לאחר שאלוהים בוחר באברהם, אשר ממנו יצא העם הנבחר, עם ישראל, הוא מבטיח לו של גויי הארץ יקבלו ברכה דרך זרעו של אברהם. אם אלוהים היה שונא את הגויים, הוא לא היה מבטיח לברך אותם דרך זרעו של אברהם. אם אלוהים רוצה לברך את הגויים דרך זרעו של אברהם, אז זה אומר שהוא אוהב את הגויים.

האם אלוהים אוהב את הגויים ?

בואו נפנה לתקופה של שלמה המלך כאשר נבנה בית המקדש ושלמה המלך מתפלל בטקס חנוכת בית המקדש הראשון. בספר מלכים א פרק ח כתוב: “41 וְגַם אֶל־הַנָּכְרִי, אֲשֶׁר לֹא־מֵעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל הוּא; וּבָא מֵאֶרֶץ רְחוֹקָה לְמַעַן שְׁמֶךָ׃ 42 כִּי יִשְׁמְעוּן אֶת־שִׁמְךָ הַגָּדוֹל, וְאֶת־יָדְךָ הַחֲזָקָה, וּזְרֹעֲךָ הַנְּטוּיָה; וּבָא וְהִתְפַּלֵּל אֶל־הַבַּיִת הַזֶּה׃ 43 אַתָּה תִּשְׁמַע הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתֶּךָ, וְעָשִׂיתָ כְּכֹל אֲשֶׁר־יִקְרָא אֵלֶיךָ הַנָּכְרִי; לְמַעַן יֵדְעוּן כָּל־עַמֵּי הָאָרֶץ אֶת־שְׁמֶךָ, לְיִרְאָה אֹתְךָ כְּעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל, וְלָדַעַת כִּי־שִׁמְךָ נִקְרָא, עַל־הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי׃”

אם אלוהים לא היה אוהב את הגויים, האם הוא היה שומע את תפילתם ועונה לתפילתם?

האם אלוהים אוהב את הגויים ?

אלוהים לימד גם את יונה הנביא שהוא אוהב את הגויים, אפילו אם הם אויבי ישראל. אלוהים שולח את יונה לעיר נינוה (בירת אשור) אשר גרו בה אויבי ישראל. אלוהים מבקש מיונה לקרוא להם לחזור בתשובה או שהוא ישמידם. בספר יונה פרק ד אלוהים אומר ליונה: ” 9 וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל־יוֹנָה, הַהֵיטֵב חָרָה־לְךָ עַל־הַקִּיקָיוֹן; וַיֹּאמֶר הֵיטֵב חָרָה־לִי עַד־מָוֶת׃ 10 וַיֹּאמֶר יְהוָה, אַתָּה חַסְתָּ עַל־הַקִּיקָיוֹן, אֲשֶׁר לֹא־עָמַלְתָּ בּוֹ וְלֹא גִדַּלְתּוֹ; שֶׁבִּן־לַיְלָה הָיָה וּבִן־לַיְלָה אָבָד׃ 11 וַאֲנִי לֹא אָחוּס?, עַל־נִינְוֵה הָעִיר הַגְּדוֹלָה; אֲשֶׁר יֶשׁ־בָּהּ הַרְבֵּה מִשְׁתֵּים־עֶשְׂרֵה רִבּוֹ אָדָם, אֲשֶׁר לֹא־יָדַע בֵּין־יְמִינוֹ לִשְׂמֹאלוֹ, וּבְהֵמָה רַבָּה”.

אם אלוהים היה שונא את הגויים, הוא פשוט היה משמיד אותם ולא נותן להם הזדמנות לחזור בתשובה. אך אלוהים ברא את הגויים והוא אוהב גם אותם.

ישנם פסוקים נוספים בתנ”ך המלמדים אותנו שאלוהים אוהב את הגויים אך אין זה אומר שהוא אוהב את עבודת האלילים או את החטאים שלהם. אלוהים אוהב את הגויים והוא רוצה שהם יחזרו בתשובה, יעזבו את עבודת האלילים ואת החטא ויעבדו אותו בקדושה ואמת.

את אהבת אלוהים לגויים אנו רואים בפעולה של ישוע המשיח. אלוהים שלח את ישוע המשיח כדי למות עבור כל אדם, יהודי או גוי. כתוב בספר הברית החדשה: “כִּי כֹּה אָהַב אֱלֹהִים אֶת הָעוֹלָם עַד כִּי נָתַן אֶת בְּנוֹ יְחִידוֹ לְמַעַן לֹא יֹאבַד כָּל הַמַּאֲמִין בּוֹ, אֶלָּא יִנְחַל חַיֵּי עוֹלָם.”.

אלוהים רוצה שגם הגויים ינחלו חיי עולם ולכן הוא שלח את ישוע המשיח למות כקורבן המכפר על חטאי כל בני האדם, יהודים וגויים.

דף נוסף: מה כתוב בתורה על גויים ? היחס לגויים בתנ”ך

ישוע המשיח חי

ראה גם

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת? – איפה כתוב בתורה לשמור את השבת?

איפה כתוב בתורה על שמירת שבת? – איפה כתוב בתורה לשמור את השבת? איפה כתוב …