יום ראשון , יוני 23 2024
heen
דף הבית / הגות מכתבי הקודש / ואת פי ה’ לא שאלו – יהושוע ט’ 14 “ואת-פי יהוה לא שאלו”

ואת פי ה’ לא שאלו – יהושוע ט’ 14 “ואת-פי יהוה לא שאלו”

ואת פי ה’ לא שאלו – יהושוע ט’ 14 “ואת-פי יהוה לא שאלו”

 

בפרק זה הגבעונים מתחפשים לעם הנמצא רחוק מארץ ישראל. הם ידעו שיהושוע נצטווה להשמיד את כל העמים היושבים בארץ ישראל. בספר דברים פרק כ’ 10-18 אלוהים אומר שניתן לכרות ברית שלום עם עמים רחוקים אך עם העמים בתוך ישראל הוא אומר “לא תחיה כל נשמה (דברים כ’ 16). אז לפי מצוות התורה יהושוע נהג כשורה כאשר הוא כרת עימם ברית. אבל דבר אלוהים אומר “ואת פי ה’ לא שאלו”.

 

האם עלינו לשאול את פי ה’ כאשר אנו פועלים לפי רצונו? – למשל אם דבר אלוהים מלמד אותנו שעלינו להינשא רק למאמינים, האם עלי לשאול את פיו כאשר אני רוצה להינשא למאמינה?

במקרה של יהושוע והגבעונים הייתה צריכה להידלק נורה אדומה אצל יהושוע. מה פתאום מגיע עם מרוחק לעשות עימנו שלום הרי אנחנו בדרך לכבוש את ארץ ישראל והם לא בסכנה?

במצווה בספר דברים כ’ מתואר מצב שעם ישראל יוצא למלחמה נגד עיר רחוקה ואז מתנהל משא ומתן לברית שלום. אך כאן העם המרוחק מגיע ומבקש לכרות שלום. היה כאן משהו מוזר אשר היה צריך לגרום ליהושוע לחשוב ולהביא את העניין בתפילה לפני אלוהים.

 

גם אנחנו צריכים ללכת קרוב לאלוהים ולנהל איתו שיחה על כל עניין. אנו צריכים להיזהר מלחשוב שאנחנו כבר יודעים את רצון אלוהים ולכן אין טעם להתפלל. זה מאוד כואב להיות במצב שבו יאמר עלינו “ואת פי ה’ לא שאלו”. בואו נרגיל את עצמנו לשאול את אלוהים בכל החלטה על מנת להיות בטוחים שאנו לא עושים טעות. אז כאשר מגיעה הצעה חדשה עלינו לומר: “קודם כל אני צריך לשאול את אלוהים”.

 

 

ראה גם

לא לעקם את דבר האלוהים – השנייה לקורינתים ד’ 1-3 “ולא לעקם את-דבר האלהים”

לא לעקם את דבר האלוהים – השנייה לקורינתים ד’ 1-3 “ולא לעקם את–דבר האלהים”   …

כתיבת תגובה