יום שלישי , אפריל 20 2021
heen
דף הבית / הגות מכתבי הקודש / לא לדאוג – אל הפיליפים ד’ 6 “אל תדאגו לשום דבר, כי אם בכל דבר הציגו משאלותיכם לאלהים בתפלה ובתחנונים ובהודיה”

לא לדאוג – אל הפיליפים ד’ 6 “אל תדאגו לשום דבר, כי אם בכל דבר הציגו משאלותיכם לאלהים בתפלה ובתחנונים ובהודיה”

לא לדאוג – אל הפיליפים ד’ 6 “אל תדאגו לשום דבר, כי אם בכל דבר הציגו משאלותיכם לאלהים בתפלה ובתחנונים ובהודיה”

הראשונה לפטרוס ה’ 7 “השליכו עליו כל-יהבכם כי הוא ידאג לכם”

 

ניתן להגדיר את המילה דאגה בשני אופנים. האחד: חשש או חרדה, אפשר לומר סוג של פחד. השני: עניין הדורש טיפול, כמו לדאוג ללכת לסופר לקנות חלב. כלומר סידור שאנו צריכים לעשות.

כאשר דבר אלוהים אומר לנו לא לדאוג אין הכוונה לכך שאנחנו לא צריכים ללכת לסופר ולדאוג שיהיה בבית לחם וחלב. אין הכוונה לכך שעלינו להזניח מטלות שעלינו לעשות בחיים. דבר אלוהים לא מעודד אותנו להיות עצלנים אלא קורא לנו לנצל את הזמן ולעשות בו שימוש נכון. כך למשל אנו כן נקראים לדאוג לבני משפחתנו וכן נקראים לדאוג לאחים ואחיות שלנו אשר בצורך. זאת אומרת שכאשר מישהו בא ואומר לי שסבתא שלי צריכה שמישהו ייקח אותה לקופת חולים, אני לא יכול לומר “דבר אלוהים אמר לי לא לדאוג לשום דבר” ולהזניח את החובה שלי לעזור לה.

 

כאשר דבר אלוהים אומר לנו לא לדאוג, הכוונה היא למצבים שאנו מפחדים מה יהיה בעתיד ואיך הדברים יסתדרו. אנו יכולים לדאוג לכל מיני דברים, חשובים יותר וחשובים פחות. למשל כאשר הילד שלנו רק בן שלוש אנו יכולים לדאוג עם מי הוא יתחתן בעוד עשרים וחמש שנה. או כאשר אני רק בכיתה ג אני דואג לגבי מבחני הבגרות בכיתה יב. יש דאגות הרבה יותר אמיתיות כמו כיצד אשלם את השכירות כאשר פיטרו אותי מהעבודה ואני כבר לא מקבל דמי אבטלה. או אני ואישתי מרוויחים שכר מינימום וצריכים לשלם שכירות וכיצד נשלם עבור הגן לשלושה ילדים?

בשני המצבים, בדאגה אמיתית ובדאגה שאפשר היה להגדירה כמיותרת, דבר אלוהים אומר לנו לא לדאוג. תודה לאלוהים שאנחנו לא צריכים לדאוג ושהוא מבטיח לדאוג לנו. אז ברגע שמופיעה דאגה בליבנו עלינו לומר: “אני לא אדאג, אני לא חייב לדאוג, אלוהים ידאג לי או למצב שלגביו אני דואג”.

ראה גם

לא לעקם את דבר האלוהים – השנייה לקורינתים ד’ 1-3 “ולא לעקם את-דבר האלהים”

לא לעקם את דבר האלוהים – השנייה לקורינתים ד’ 1-3 “ולא לעקם את–דבר האלהים”   …

כתיבת תגובה