שבת , יולי 13 2024
heen

מדע ואמונה

מדע ואמונה

מאמר זה אינו מאמר מדעי אשר נכתב על ידי מדען, אך עוסק בנושא מדע ואמונה. במאמר זה אנסה להשיב על השאלה: “האם המדע סותר את האמונה?”

אני חוזר בשנית שאינני מדען ואין לי טיעונים מדעיים או הוכחות המבוססות על ניסויים כלשהם אך יחד עם זאת ברצוני להשיב על טענה זו מהיבט מסוים. מאמר זה ידרוש ממך לחשוב קצת ולהפעיל את ההגיון, לכן עליך לקרוא בכובד ראש את הכתוב במאמר זה.

בודאי שמעתם על הטענה שאם למכונית צעצוע יש מתכנן ויוצר, על אחת כמה וכמה שיש יוצר ומתכנן לעולם. כפי שמכונית הצעצוע לא נבנתה מעצמה ולא קבעה מעצמה את המאפיינים שלה, כך גם העולם לא נברא מעצמו ללא תכנון וללא בונה, בורא.

ישנה טענה של מדענים שהעולם הגיע למצבו הנוכחי בעקבות חוקים מסוימים אשר ניתבו את תהליך הייוצרות כדור הארץ והיקום. לדוגמה, אם אתה תשאל כיצד ייתכן שיש קשת בענן לאחר שיורד גשם והשמש מופיעה.

האדם הפשוט יאמר לך שזה נורמלי ושתמיד כאשר יורד גשם והשמש מופיעה, אז גם נראית הקשת בענן. אך זו תשובה לא מספקת, שהרי אנו רוצים להבין מדוע דווקא בעיתוי המסוים הזה מופיעה הקשת ולא בעיתוי אחר. כלומר, מי קבע שהקשת תופיע דווקא לאחר הגשם ולא באמצע הקיץ כאשר אין אפילו טיפה אחת של גשם?

כאן נכנסים לתמונה אנשים שחקרו את התופעה והם יכולים להסביר לנו מדוע נוצרת קשת בענן לאחר שיורד גשם והשמש מופיעה. אינני בקיא בנושא, אך ההסבר קשור לתכונות קרני השמש הבאים במגע עם טיפות של מים וגורמים להיווצרות הקשת בענן.

מדע ואמונה

לאחר ההסבר הזה אנחנו יותר מרוצים, אך האדם החושב לא יעצור כאן ולא יסתפק בתשובה זו, שכן שאלה נוספת עולה במוחו והיא: “מי קבע את תכונות קרני השמש?” וגם “מי קבע שמגע של קרן שמש עם מים יגרום לקשת בענן?”

זאת אומרת שאינני מתנגד לכך שתכונות קרני השמש גרמו להיווצרות הקשת בענן, אך אני רוצה לדעת מדוע תכונות קרני השמש הן כפי שהן היום ומדוע במקום קשת בענן אין פשוט פס עבה בצבע אחד, למשל צבע ירוק. אז גם הפעם יאמרו לי המומחים בתחום שזה קשור לתכונות קרני השמש.

אך תשובה זו לא מספקת אותי, אני רוצה לדעת מדוע תכונות קרני השמש הן כפי שהן. חוקרים מומחים יותר יטענו שתכונות קרני השמש נקבעו על ידי “חוקי טבע” אשר קבעו את תכונות קרני השמש. אך אני רוצה להמשיך לשאול: “מי קבע את חוקי הטבע?”

חוקרים טוענים שכל חוק נשען על חוק אחר המכתיב את התכונות או המאפיינים של הטבע. אך ככל שנמשיך ללכת אחורנית נצתרך להתמודד עם השאלה: “מי קבע את החוק הראשון?”, כלומר מי קבע את החוק הראשון אשר בעקבותיו נקבעו שאר חוקי הטבע?

בנקודה זו כל חוקר הגון וכנה יודה שאיננו יודע מי היה בהתחלה ומי ניתב את תהליך יצירת היקום ותכוותיו. זאת אומרת שגם אם כל חוק בטבע נשען על חוק אחר, הרי שלא ייתכן שיש אין סוף חוקים ושלא הייתה התחלה ליקום. חייב להיות חוק ראשון שעליו נשענו חוקים אחרים ושעליהם נשענו חוקים אחרים. אך את החוק הראשון מישהו או משהו קבע ולכך המדע אינו מסוגל לתת מענה. כאן אני רואה את השילוב בין המדע לאמונה. המדע מגלה חוקי טבע מסוימים אך אינו מסוגל לומר מה היה בהתחלה ומי כיוון את השתלשלות הארועים.

מדע ואמונה

האמונה נותנת תשובות לשאלות אלו. המדענים בעצם מגלים את החוקים שאלוהים קבע והם בעצם חוקרים כיצד אלוהים ברא את היקום. בספר הברית החדשה כתוב:”הלא עצמותו הנעלמת, היא כוחו הנצחי ואלוהותו נראית בברור מאז בריאת העולם בהיותה נתפסת בשכל באמצעות הדברים הברואים”. היקום, הבריאה, מעידים לנו על קיומו של אל.

מי הוא אותו האל? האם אפשר להגיע אליו? האם אפשר לתקשר איתו? האל הזה הוא יהוה צבאות, אלוהי ישראל! והוא אוהב אותך ורוצה להיות בקשר איתך, היות שלשם כך הוא ברא אותך.

אם ברצונך להכיר את הבורא שלך אתה מוזמן להזמין ללא תשלום את ספר התנ”ך והברית החדשה ולהתחיל לקרוא על אותו אחד שאוהב אותך ושברא אותך!

ראה גם

יהודים משיחיים : האם יהודים שמאמינים בישו (ישוע) הם יהודים או נוצרים?

יהודים משיחיים : האם יהודים שמאמינים בישו (ישוע) הם יהודים או נוצרים? רבים חושבים שיהודי …

כתיבת תגובה